SCIENCE TECHNOLOGY ENGINEERING AND MATH – STEM

STEM EĞİTİMİ NEDİR?

  • STEM eğitimi, öğrencilerin problemlere sistamatik bakış açısıyla bakmasını, bütünsel eğitim modeliyle bilgi ve beceri kazanmasını hedefler.
  • STEM eğitimi çeşitli parçaları bir araya getirerek kaliteli öğrenme, var olan bilgiyi günlük hayatta kullanma, yaşam becerilerini artırma, üst düzey ve sorgulayıcı düşünmeyi kapsayan bir eğitim modeli olarak düşünülebilir.
  • STEM eğitiminin öğrencilerin mantıksal düşünmelerini sağlayarak öz güvenlerini arttırmakta ve teknolojinin temel prensiplerini özümsemelerine katkıda bulunmaktadır.

 

STEM ÖĞRENME ORTAMLARI;

 

ÜSTEKİ RESİMDE GÖRÜNEN LAB  SİSTEMİNDE BİR DİNAMİK ÖĞRENME SİSTEMİ-MODELİ OLUŞTURULMUŞTUR. BU TİP DİZAYNLAR DA AMAÇ ; ÖĞRENCİLERİN BECERİLERİNİ DAHA DİSİPLİN ALTINDA KULLANARAK YENİ YÜZYILA UYGUN KAZANIMLAR ELDE ETMESİ, ANALİTİK DÜŞÜNEBİLMESİ, ORTAK ÇALIŞMA BECERİLERİNİ ARTTIRMASI VE HER PROBLEM ÇÖZÜMÜNDE ORTAK İŞBİRLİKÇİ YAPILARINI KULLANARAK KOLAYCA SONUCA ULAŞABİLMELERİ AMAÇLANMALIDIR. İŞTE STEM LABORATUVARLARININ  DİZAYNI, ÖĞRENCİLERİN KABİLİYETLERİNİN TAMAMININ BİR ARADA OLMASI HEDEFLENEREK KURGULANMASI GEREKİR.

STEM HER ÜLKEDE UFAK FARKILIKLAR İLE UYGULAMA ALANLARI BULMUŞTUR. STEM EĞİTİMİNİN  UYGUN ALANLARDA VERİLEBİLECEK ŞEKİLDE  OLUŞTURULMASININ YANINDA DİĞER ÜLKELER İLE DE REKABET EDEBİLECEK ÜRÜNLERİN (İNOVASYON)  GELİŞTİRİLMESİNİ SAĞLAYACAK  VE  YENİ ÜRÜNLERİN ORTAYA ÇIKARILMASI İÇİN DE  KURGULANABİLECEK LAB. ORTAMLARININ DİZAYN EDİLMESİ PLANLANMALIDIR..

 

ROBOTİK VE KODLAMA EĞİTİMİNİN KATKILARI

ROBOTİK KODLAMA EĞİTİMİ NEDİR?

BİR PROBLEMİN TANIMLANMASINDA VE ÇÖZÜMÜNE ULAŞMADA FARKLI BECERİN , YETİLERİN AYNI ANDA KULLANILMASI OLARAK İFADE EDEBİLİRİZ.

PROBLEMLERE;

  • FARKLI AÇILARDAN YAKLAŞMA
  • ÇOK YÖNLÜ ÇÖZÜM ÖNERİLERİ BULMA
  • MEVCUT OLAYLARIN BİRBİRLERİ ARASINDA İLİŞKİ KURMA
  • FARKLI VE YARATICI FİKİRLER İLE DÜŞÜNCEME GİBİ BİR ÇOK FAYDASININ OLDUĞU GERÇEKTİR.
  • ÇOCUKLAR ZATEN TEKNOLOJİ İLE İÇ İÇE YAŞAMAKTADIRLAR, ZAMANLARININ BİR ÇOĞUNU TABLETLERDE GEÇİRMEKTEDİRLER, İŞTE TAM BU ANDA  İRDELENMESİ GEREKEN NOKTA ” BUNLARIN NE KADARINI YARALI ,FAYDALI OLARAK KULLANDIKLARI VE/VEYA ZAMAN GEÇİRDİKLERİ ” OLMALIDIR.

TÜM BUNLARIN BAŞLANGICINDA PROBLEM İLE KARŞILAŞILDIĞINDA BU PROBLEMİN DOĞRU BİR ŞEKİLDE ANLAŞILMASI, ALGILANMASI, NE İSTEDİĞİNİN TAM OLARAK BELİRLENMESİ OLMALIDIR. KODLAMA  BU NOKTA BİREYE KATKI SAĞLAMAKTADIR.

KARŞILAŞILAN PROBLEM DETAYI ADIM ADIM ORTAYA KONULMALI.

PROBLEMLERİN BİRDE FAZLA ÇÖZÜMLERİ VARDIR. ÖNEMLİ OLAN EFEKTİF ÇÖZÜME ULAŞMAKTIR.

KODLAMA EĞİTİMİ 4-18 YAŞ ARALIĞINDA  SEVİYE SEVİYE VERİLEBİLİR. HER BİR YAŞ GRUBUNUN EĞİTİM MODELİ DİĞERİNE GÖRE FARKLILIK GÖSTERMEKTEDİR. EĞİTİM ESNASINDA GÖRSEL KATKILAR İLE BİREYLER KENDİ SAHNELERİNİ OLUŞTURMASINA İMKAN TANIR. GÜNLÜK HAYATTA Kİ PROBLEM ÇÖZÜMLERİNİ OLUŞTURARAK  TASARLADIKLARI ROBOTLARA TRANSFER SAĞLAYARAK ÇÖZÜMLERİNİN GERÇEKLİĞİNİ DE TEST ETMİŞ OLMAKTADIRLAR.

 

STEM LABORATUVARLARI ; …….